Dlaczego pies szczeka?

0

 Dlaczego pies szczeka i jak oduczyć psa szczekania.

Naturalne instynkty

Psy porozumiewają się za pomocą szeregu dźwięków i odgłosów, między innymi dyszenia, warczenia, piszczenia, wycia, skomlenia ale najczęściej jest to właśnie szczekanie.

Szczekanie dla psa jest zupełnie naturalną reakcją którą może wywołać bardzo wiele czynników.

 

Przyczyny 

Nasz pupil może szczekać z bardzo wielu powodów.

Nieodpowiedniej relacji z opiekunem, braku możliwości zaspokajania jego naturalnych instynktów, nudy, radości czy tęsknoty ale również nadmiaru niespożytkowanej energii, pies może również szczekać jeżeli czuje brak kontroli nad sytuacją lub jest wystraszony, nie kontroluje swoich emocji czy też w przypadku gdy w jego otoczeniu pojawiło się coś niepokojącego.

 

Rozwiązywanie problemu jak najszybciej

Jeżeli zidentyfikowaliśmy już przyczynę szczekania powinniśmy natychmiast przystąpić do prób rozwiązania tego problemu.

Nie tylko dlatego, że szczekanie psa denerwuje nas i sąsiadów ale również dlatego, że nadmierne szczekanie może prowadzić do podrażnienia czy nawet uszkodzenia psiego gardła co narazi naszego pupila na niepotrzebny dyskomfort czy nawet ból.

 

Pies broni domu

Niejednokrotnie można się spotkać z opinią, że pies szczeka dlatego, że broni domu albo domowników.

Ten argument ma rację bytu tylko i wyłącznie w przypadku kiedy kontrolujemy zachowanie naszego pupila. W momencie kiedy pies jest proszony o zaprzestanie szczekania, czyli wykonuje komendę i przestaje szczekać gdyż widzi, że zostaliśmy już ostrzeżeni. 

 

Jak oduczyć psa szczekania?

Na początku powinniśmy ustalić przyczynę takiego zachowania.

Jak wspominaliśmy już wcześniej, powodów szczekania może być wiele. Zastanów się czy wszystkie potrzeby Twojego pupila są zaspokajane.

Czy ma odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej, towarzystwo, poczucie bezpieczeństwa, odpowiednie pożywienie. Być może w ten sposób pies chce zakomunikować nam swoją frustrację. 

Zacznij od organizacji dnia w taki sposób by dać swojemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i zabawy, jednocześnie nie przesadzając w drugą stronę. Zobacz czy zwiększenie aktywności i zabawy przyniesie pozytywne rezultaty w waszej relacji. 

Nasi psi podopieczni uwielbiają kiedy poświęcamy im uwagę, a szczekanie jest jedną z najskuteczniejszych metod zwrócenia na siebie uwagi co nasz pies może bardzo szybko odkryć a jego radość będzie tym większa jeżeli od krzykniemy mu coś w odpowiedzi! 

 

Szkolenie

Pierwszym etapem szkolenia mającego za zadanie zapanowanie nad szczekaniem naszego pupila jest o dziwo komenda “daj głos”.

Komenda ta jest podstawowym filarem naszego szkolenia na drodze do zapanowania nad szczekaniem naszego pupila.

 

Jak nauczyć psa komendy “daj głos”?

 

Postaraj się zwracać uwagę na sytuację w których pies szczeka, na przykład dzwonek do drzwi i kiedy pies zacznie szczekać wydajemy komendę głos i chwalimy za nią psiaka. Możemy sami wywoływać pożądane sytuacje i bezpośrednio przed sytuacją wywołującą szczekanie wydajemy komendę “głos”/”daj głos”. Gdy psiak skojarzy już komendę ze szczekaniem będziemy mogli pracować nad nakłanianiem go do szczekania na komendę. 

 

Świetnie! Twój psiak potrafi już szczekać na zawołanie. Tylko co teraz zrobić, żeby przestał?

Jeżeli Twój psiak opanował już komendę “głos” czy “daj głos” następnym krokiem jest nauczenie go nowej komendy “cisza” lub “ cicho” wybór należy do Ciebie.

Gdy pies zacznie szczekać na komendę wypowiadamy komendę wybraną do uciszenia szczekania i nagradzamy psiaka za każdym razem kiedy poprawnie za stosuje się do każdej komendy, odpowiednie nagradzanie jest kluczem do sukcesu treningu.

Polecamy nie tylko głaskanie czy gratulacje ale również nagrodzenie psiaka jakimś smakołykiem. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym celu przysmaki treningowe marki “Syta micha” dostępne w naszej ofercie.

W linii trenerek znajdziemy takie klasyki jak kaczkę, królika, indyka, ale również sarnę czy koninę.

Dla nieco bardziej wybrednych podniebień, przygotowana została linia treserek, w ramach której znajdziemy takie smaki jak kangur, bawoł czy dziczyzna.

Jeżeli natomiast psiak jest fanem rybnych przysmaków to nic straconego, dzięki nowej linii Fiszek od Sytej michy znajdziemy bogatą ofertę przysmaków treningowych o smaku między innymi flądry, makreli, czy śledzia.

Dobrą alternatywą dla wyżej wspomnianych przysmaków, jeżeli chcemy wprowadzić psiakowi większe urozmaicenie oraz wprowadzić do diety trochę więcej dodatków warzywnych, polecamy również linię przysmaków Lata kita. Przysmaki są dostępne w formie łatwych do podzielenia batoników. 

Powtarzaj trening aż będziesz mieć cichszego psiaka :)

 

Jak oduczyć psa szczekania gdy nie ma nikogo w domu?

Ostatnim etapem treningu jest oduczenie psa szczekania kiedy nie ma nas w domu.

Przystępując do tego etapu treningu musimy się przygotować na wielokrotne odgrywanie w kółko tej samej scenki w której wychodzimy i wchodzimy do domu.

Bezpośrednio przed przystąpieniem do tego etapu treningu przećwicz z psem komendy “głos” i “cisza”. Nie zapomnij za każdym razem nagradzać psiaka i reagować z radością i entuzjazmem za każdym razem kiedy wykona komendę poprawnie.

Przystąpienie do właściwego treningu pozostawiania psa.

Wyjdź z domu i natychmiast wróć z powrotem, pochwal psa za to, że był cicho.

Po kilku próbach zacznij zostawać za drzwiami nieco dłużej, za każdym razem chwaląc psiaka za prawidłowe zachowanie. 

Powtarzaj trening dopóki nie od uczysz swojego psa szczekania w domu.

 

Pomoc specjalisty

Jeżeli nie radzimy sobie z nieustannie szczekającym pupilem lub nie potrafimy również samodzielnie zidentyfikować przyczyny zachowania naszego pupila, zawsze możemy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Doświadczony psi trener czy behawiorysta posiadający odpowiednią wiedzę powinien poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami.


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl