Spacer z psem - dlaczego jest ważny i jak powinien wyglądać

0



Spacer z psem to jedna z najważniejszych potrzeb naszego psiaka. Jest ważna nie tylko ze względu na zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych ale również stanowi doskonałą okazję do eksploracji czy kontaktu socjalnego, to również niezliczone okazje do węszenia i aktywności fizycznej. W tym artykule dowiesz się, jak powinien wyglądać spacer z psem by stał się dla Twojego podopiecznego prawdziwą przygodą.

 

Dlaczego spacer jest tak ważnym elementem psiego życia?

Z pozoru spacer z psem wydaje się zagadnieniem banalnie prostym, dlaczego więc jest podstawową kwestią omawianą na spotkaniach i szkoleniach behawioralnych? Zła organizacja spacerów z naszym pupilem może stanowić podstawę problemów behawioralnych i złego samopoczucia naszego pupila. Czasem nawet pozornie drobne zmiany mogą wpłynąć niezwykle korzystnie na zachowanie naszego psa. 

Spacer to bowiem doskonała okazja dla naszego psa do swobodnej eksploracji czy zaspokojenia potrzeb takich jak fizyczne i psychiczne zmęczenie. 

 

Jakie błędy popełniamy i jak ich unikać?

Niejednokrotnie podczas spaceru może pojawić się frustracja czy zdenerwowanie na naszego psa spowodowane przez ciągnięcie na smyczy czy dojadanie pozostawionych na trawie resztek czy śmieci. Psy bowiem bardzo chętnie powtarzają czynności które przynoszą im korzyści. Jeżeli pies odczuwa potrzebę węszenia i poznawania otoczenia a długość smyczy mu na to nie pozwala to będzie nas ciągnąć w upragnionym kierunku a walka z nim przyniesie tylko frustrację obu stronom. 

 

Czas jaki poświęcamy na spacer

Ile powinien trwać spacer z naszym pupilem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, każdy powinien dostosować długość spaceru do potrzeb i możliwości swojego pupila. Jeżeli jesteśmy właścicielem młodego, aktywnego psa spacer powinien być odpowiednio długi. Taki psiak nie zadowoli się szybkim wyjściem pod blok w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Jego naturalna potrzeba eksploracji i zużycia energii nie zostanie zaspokojona co może objawiać się szczekaniem, nadmierną pobudliwością w domu, czy niszczeniem butów lub innych przedmiotów do jakich będzie miał dostęp. 

Nie należy również przesadzać, jeżeli mamy starszego psa nie należy zabierać go na zbyt długie i męczące spacery, podobnie w przypadku małych szczeniaków które dopiero wychodzą na swoje pierwsze spacery. W innych przypadkach nie ma czegoś takiego jak zbyt długi spacer!

 

Brak komunikacji

Dla większości posiadaczy psich podopiecznych spacer to często przykry obowiązek, traktujemy go nie rzadko jak wizytę psa w toalecie i wracamy do domu. W trakcie spaceru niezwykle ważne jest podejście do tematu jako do chwili odpoczynku, momentu w którym możemy pobyć z naszym pupilem, złapać z nim kontakt. Ten aspekt jest równie ważny dla naszego pupila i utrzymania z nim prawidłowej relacji.

 

Brak kontroli 

Nie należy też mylić swobody eksploracji (która jest niezwykle ważna) z całkowitym brakiem kontroli nad zachowaniem i bezpieczeństwem naszego psa. Pewnie niejednokrotnie spotkałeś/łaś się z sytuacją gdy w parku czy lesie pies biegał luźno a jego właściciel spacerował kilkadziesiąt metrów dalej, to jest właśnie brak kontroli, nie jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo naszego psa ani komfort osób i zwierząt przebywających w naszym otoczeniu nie mając kontroli nad naszym pupilem. 

Dlatego podczas spacerów nasz pies zawsze powinien być w pobliżu nas

Jeśli psiak nie reaguje na komendy to najlepszym kompromisem będzie odpowiednio długa smycz czy linka treningowa. Warto też zastanowić się nad która pozwala trzymać psiaka blisko w razie potrzeby ale dać mu również swobodę eksploracji gdy będzie na to czas. Powinniśmy zapewnić psu również bezpieczeństwo, tak by zawsze mógł liczyć na naszą pomoc gdyby tego potrzebował. 

Zabij nudę

Monotonne spacery nie są przyjemne ani dla nas ani dla naszego pupila. Zadbajmy o to by każdy spacer zawierał jakiś element odmienności, nowe miejsce, nowa ścieżka, może warto rozważyć przejechanie się z psiakiem do pobliskiego parku jeżeli mamy takowy w okolicy, sama już podróż samochodem, czy środkami komunikacji miejskiej może przysporzyć psiakowi sporo frajdy i nowych doznań.

 

Przyjemne z pożytecznym 

Wspólny spacer możemy również wykorzystać do treningu czy utrwalenia komend jakich uczymy naszego psiaka, pokazania mu, że te same rzeczy czy sztuczki można wykonywać w każdej przestrzeni. Warto zabrać ze sobą ulubione przysmaki naszego psiaka jeśli planujemy z nim na spacerze trenować.

Dodatkowo nie należy zapominać, że oprócz aktywności umysłowej (nauka i utrwalanie komend), równie ważnym aspektem jest aktywność fizyczna.

Do dodatkowego zaangażowania psa w aktywność ruchową polecamy wykorzystanie zabawek i akcesoriów spacerowych, takich jak Ringo 3w1 do toczenia, aportowania jak również rozkładającej się w wygodny szarpak, warto też zaopatrzyć się w piłkę do aportowania Breathe right której ażurowa budowa umożliwia swobodne oddychanie psiakowi, nawet gdy trzyma ją w pysku.

 

Podsumowując 

Spacer z psem nie powinien kończyć się na okrążeniu wokół bloku, psie ciało jest dużo bardziej przystosowane do aktywności fizycznej niż ludzkie i powinniśmy to psu umożliwić. 

Bardzo ważnym aspektem psich spacerów jest możliwość eksploracji i poznawania nowych rzeczy i otoczenia.

Pies potrzebuje zmęczenia zarówno fizycznego, jak i tego psychicznego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl