Jak kąpać psa?

0

Dla wielu psich opiekunów kąpiel psa to prawdziwa przeprawa, szczególnie dla właścicieli tych mniej odważnych psów, pupil się boi, próbuje uciekać, jest niespokojny.

W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć wam jakie metody kąpieli stosować, aby pies przyzwyczaił się do tego zabiegu oraz jak często powinno się psa kąpać czy też, jakich kosmetyków powinniśmy używać.

 

Jak przygotować naszego pupila do kąpieli

Przygotowanie psa do zapoznania się z łazienką warto rozpocząć jeszcze zanim pies wymaga pierwszej kąpieli w naszym domu.

Warto pracować z psem by łazienka nie kojarzyła mu się jedynie z przykrym obowiązkiem kąpieli. Warto z psem wejść do łazienki, spędzić tam chwilę, zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę czy od czasu do czasu nagrodzić go smakołykiem.

Można też zostawiać drzwi do łazienki uchylone kiedy jesteśmy w domu a samą łazienkę zabezpieczyć, żeby pies nie miał kontaktu z żadnymi środkami czystości, jakie często przechowujemy w łazienkach. Pochować wszelkie detergenty zamknięte poza dostępem psiaka a w łazience umieścić ulubioną zabawkę naszego pupila i jakiś smakołyk. 

 

Pierwsza kąpiel

Co będzie nam potrzebne:

  • Szampon - pamiętaj, by był to odpowiednio dobrany szampon z atestem weterynaryjnym stworzony z myślą o psach (polecamy kosmetyki marki Urban Dog, można zakupić ich kompletne zestawy do pielęgnacji naszego psa lub kota), nie kąpiemy psa szamponem dla ludzi, ponieważ zawierają one nieodpowiednie składniki dla psiej skóry!
  • Odżywka - polecana dla psów, które zamiast sierść mają włos, również dla psów cierpiących na suchą skórę czy inne problemy z sierścią, czy skórą, do walki z którymi odżywki zostały przystosowane, również warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobraną odżywkę.
  • Szczotka lub grzebień 
  • Woda - odpowiednia do kąpieli psa, czyli bieżąca, zbliżona temperatura do temperatury ciała naszego psiaka, czyli 37-39°C
  • Ręcznik do wytarcia psiaka po kąpieli - po zabiegu należy psa bardzo dokładnie wytrzeć.
  • Mata antypoślizgowa lub ręcznik na dno wanny czy prysznica.
  • Spray perfumowany dla psów - dzięki niemu nasz pies dłużej będzie pięknie pachniał. Warto dodać, że nie każdy pies lubi psie perfumy, jeżeli zauważysz, że pies kicha i nie najlepiej znosi perfumowanie, zrezygnuj z tego kroku. Perfumy te składowo są bezpieczne dla zwierząt. a ich zapach utrzymuje się do kilku godzin. 

 

Kiedy nasz pies jest już zaznajomiony z łazienką, nie boi się do niej wchodzić, a samo pomieszczenie nie jest mu już obce, można przystąpić do pierwszej kąpieli.

Na dno wanny czy podłogę prysznica wykładamy matę antypoślizgową lub jakiś ręcznik by pies nie wpadł w panikę ze względu na śliską powierzchnię pod łapkami. Zanim przystąpimy do kąpieli, warto na dno dać psiakowi trochę przysmaków, by nie kojarzył mu się pobyt w wannie tylko z myciem, kiedy już będzie czuł się komfortowo, możemy przystąpić do kąpieli.

Odkręć powoli kurek z wodą, aby zaczęła napływać do wanny, lub zdejmij słuchawkę prysznicową i pozwól psiakowi zapoznać się z nowym obiektem i uczuciem wilgotnej maty pod łapkami, uspokajaj psiaka i daj mu się zorientować w nowym środowisku, nagradzaj smaczkami i bądź cierpliwy. 

Pamiętaj o wyczesaniu psa z martwej sierści i podszerstka PRZED kąpielą. Ułatwi to kąpiel, redukuje ilość sierści w wannie czy brodziku prysznicowym jak również ułatwi dotarcie kosmetyku do skóry i pozwoli na dokładniejsze umycie psiaka. 

Przez cały czas bądź spokojny, mów to psiaka, nie denerwuj się, pies wyczuje twój niepokój i przełoży się to na jego zachowanie.

 

Kiedy pies jest już zaznajomiony z tym co się dzieje i spokojny zacznij od zmoczenia psich łap, zadu, brzucha, grzbietu i karku, nie zapomnij o ogonie i pachwinach, unikaj moczenia uszu i pyszczka, oczywiście jeśli przypadkiem zmoczysz odrobinę uszy lub oczka psa po kąpieli nasz pupil powinien sobie poradzić z nadmiarem wody w tych okolicach.

 

Możesz psiakowi podawać smakołyki podczas kąpieli, dzięki czemu zacznie sobie to kojarzyć z czymś przyjemnym, szczególnie warto stosować nagradzanie już w wieku, kiedy pies jest szczeniakiem, wtedy cały ten proces przebiega o wiele łatwiej. Jeżeli pies odmawia przyjęcia smakołyków, oznacza to wysoki poziom stresu. Wtedy należy wykąpać psa stosunkowo szybko i nie przedłużać tego procesu.

 

Nałóż na sierść odpowiednią i zalecaną przez producenta ilość szamponu, daj psu najpierw powąchać szampon.

 

Wmasuj dokładnie szampon w skórę, jeżeli posiadasz psa długowłosego, uważaj, by nie splątać sierści. Sam element masażu dla psów jest dość przyjemny, dlatego na tym etapie zwykle nie ma żadnych komplikacji, a sam element nie jest dla psa stresujący.

 

Dokładnie spłucz cały szampon.

 

Możesz teraz nanieść odpowiednią odżywkę jeżeli zdecydujesz się na jej stosowanie, a następnie ją spłukać.

 

Od razu przystąp do suszenia pupila.

Suszenie należy zacząć od łap, wiele psiaków próbuje biec do legowiska więc jeśli w trakcie suszenia nam czmychnie unikniemy prawdopodobieństwa poślizgnięcia.

Jeżeli Twój pies nie boi się suszarki, możesz użyć również jej. Suszenie psa zwykle zajmuje kilka minut, po jego zakończeniu możemy spryskać sierść psiaka odpowiednimi perfumami dla psów, jeśli pies toleruje takie kosmetyki.

 

Nie kąpiemy psa zbyt często

Warto również dodać, że psy nie wymagają tak częstych kąpieli jak my, kąpiel raz na kilka miesięcy powinna w zupełności wystarczyć, chyba że wymagają od tego warunki takie, jak choroba, biegunka czy nasz psiak po prostu postanowił wytarzać się po deszczu i zafundować sobie kąpiel błotną wtedy oczywiście kąpiel jak najbardziej jest wskazana.

 

Uwagi 

  • Nie kapiemy psa zbyt często.
  • Smaczki podajemy podczas pierwszych kąpieli, stopniowo ograniczając ich ilość, by ostatecznie je wyeliminować.
  • Używamy kosmetyków TYLKO i WYŁĄCZNIE stworzonych dla psów.
  • Używamy maty lub ręcznika na dnie wanny, lub prysznica by pies czuł się stabilniej i się nie ślizgał.
  • Staramy się nie zalać psich uszu i oczu.
  • Dobieramy odpowiednią temperaturę.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl